KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9758045
*
nr 975 8045
Hans Norsbo
(1897-1955), Sverige
Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, motivet: 25x41
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 augusti 2015
kl 19:15:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/7 19:15:58
1
100 kr
10/8 14:20:20
2
200 kr
15/8 18:07:06
3
600 kr
16/8 12:51:03
2
300 kr
16/8 12:51:03
3
350 kr (Budbetjänt)
18/8 12:55:42
4
600 kr
18/8 12:55:42
3
600 kr (Budbetjänt)
18/8 12:56:52
4
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
24 aug
Stockholmsmotiv
På Tema Stockholmsmotiv den 24 augusti har vi samlat verk med motiv från Stockholm - Waxholmsbåtar, södermotiv och bubblande cityliv. Oljemålningar och grafik av konstnärer som Astri Bergman-Taube, ...
Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16
-
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57
-
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32
-
2157 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Bergvägg". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53
-
2156 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:25
-
2164 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Skog. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36
*
Hans Norsbo
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Stockholmsmotiv
nr 975 8045
Hans Norsbo
(1897-1955), Sverige
Etsning, Hans Norsbo (1897-1955), Stockholmsmotiv, signerad, 1941, motivet: 25x41
Hans Norsbo, född 1897, död 1955, svensk målare och grafiker.
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 augusti 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
29/7 19:15:58 | 1 | 100 kr |
10/8 14:20:20 | 2 | 200 kr |
15/8 18:07:06 | 3 | 600 kr |
16/8 12:51:03 | 2 | 300 kr |
16/8 12:51:03 | 3 | 350 kr (Budbetjänt) |
18/8 12:55:42 | 4 | 600 kr |
18/8 12:55:42 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
18/8 12:56:52 | 4 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
24 aug
Stockholmsmotiv
PÃ¥ Tema Stockholmsmotiv den 24 augusti har vi samlat verk med motiv frÃ¥n Stockholm - WaxholmsbÃ¥tar, södermotiv och bubblande cityliv. OljemÃ¥lningar och grafik av konstnärer som Astri Bergman-Taube, ...Läs mer om Stockholmsmotiv
- Konstnär/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsning etsningar grafik hans norsbo motiv från stockholm stockholm stockholmsmotiv svensk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5215 Etsning
Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Signerad, nu..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:16 -
2021 Etsning
Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numre..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:57 -
4089 Etsning
Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Söder. Signer..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:32
-
2157 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. "Bergvägg". Si..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:53 -
2156 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numr..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:25 -
2164 Etsning
Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Skog. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:36